Opłata produktowa – czego dotyczy i jak ją zmniejszyć?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce muszą stosować się do pewnych regulacji dotyczących recyklingu oraz odzysku opakowań. Dzisiaj wyjaśnimy, czym jest opłata produktowa, kto musi ją płacić, kiedy należy to robić oraz jak można ją zmniejszyć. Zachęcamy do lektury!

Czym jest opłata produktowa i kto musi ją płacić?

Opłata produktowa to nic innego jak podatek związany z ochroną środowiska przed zanieczyszczeniami. Opłata produktowa nazywana jest inaczej podatkiem środowiskowym lub opłatą opakowaniową.

Umów się na bezpłatną prezentację produktu w Twojej firmie

*Pola wymagane

Opłacie produktowej podlega każdy producent, importer lub inny podmiot gospodarczy, który wprowadza na rynek produkty w opakowaniach oraz nie zapewnił odpowiedniego odzysku, a także recyklingu danej ilości opakowań.

Opłacie produktowej podlegają, więc m.in.:

  • producenci, którzy wytwarzają produkty i pakują je w opakowania
  • producenci wytwarzający opakowania
  • sprzedawcy internetowi, wysyłający towar z opakowaniach
  • eksporterzy opakowań
  • eksporterzy towarów w opakowaniach
  • organizacje odzysku opakowań
  • lokale gastronomiczne, wydające posiłki w opakowaniach

 

Kto jest zwolniony z opłaty produktowej?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który w danym roku kalendarzowym wprowadził do obrotu produkty opakowaniowe o łącznej masie poniżej 1 tony (<1 Mg) możesz skorzystać ze zwolnienia. Zwolnienie to jest traktowane jako pomoc de minimis, jednak musisz pamiętać, żeby do 15 marca roku następującego po roku obrotowym złożyć wniosek o pomoc de minimis do Urzędu Marszałkowskiego, a następnie złożyć sprawozdanie roczne!

 

Ile wynosi opłata produktowa?

Wysokość opłaty opakowaniowej jest zależna od rodzaju opakowań oraz ich masy.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16.12.2014 w sprawie opłat produktowych dla poszczególnych opakowań, stawki prezentują się następująco:

Rodzaj opakowania

Stawka jednostkowa za 1 kg

opakowania z tworzyw sztucznych

2,70 zł

opakowania z aluminium

1,40 zł

opakowania ze stali (w tym z blachy stalowej)

0,80 zł

opakowania z papieru i tektury

0,70 zł

opakowania ze szkła

0,30 zł

opakowania z drewna

0,30 zł

pozostałe opakowania

1,00 zł

 

Jak obliczyć wysokość opłaty produktowej i kiedy należy ją płacić?

Sposób obliczania opłaty produktowej znajdziemy w Załączniku nr 2 do ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Obowiązek opłaty powstaje na koniec roku kalendarzowego, a czas na uiszczenie należności trwa do 15. marca roku kalendarzowego następującego po roku, którego dotyczy opłata produktowa. Powinna być ona wpłacona na odrębny rachunek bankowy urzędu marszałkowskiego.

Od 2008 roku działamy na rynku polskim i stale się rozwijamy, uwzględniając ekologiczne aspekty oraz najnowszą wiedzę. Mamy wiedzę, doświadczenie i potwierdzenie naukowe, że nasze produkty są skuteczne i optymalizują koszty. Działamy z dbałością o rozwój firm i naszą planetę.

Opłata produktowa – jak ją zmniejszyć?

Opłaty produktowej można uniknąć, zachowując odpowiednie poziomy odzysku i recyklingu opakowań, jednak nie zawsze się to udaje. Jak można zmniejszyć opłatę produktową, kiedy już wiemy, że będziemy musieli ją zapłacić? Poniżej przedstawiamy sposób pozwalający na ograniczenie wysokości tego podatku.

Jeśli przedsiębiorca chce zmniejszyć wysokość opłaty produktowej, decyduje się na przekazanie produktów do organizacji zajmujących się odzyskiem opakowań. Jest to najłatwiejszy i najpopularniejszy sposób na zmniejszenie wysokości opłaty. Nie trzeba wówczas martwić się o dotrzymanie odpowiednich poziomów odzysku oraz recyklingu odpadów powstałych z opakowań. Za pomocą podpisanej umowy organizacja odzysku przejmie szereg obowiązków ustawowych, a stawkę produktową zastąpi niższą stawką, którą zapłacisz za podpisanie umowy.

Jeśli chcesz jak najbardziej ograniczać koszty związane z uiszczeniem opłaty produktowej, warto wprowadzać do firmy opakowania pochodzące z recyklingu. Takim materiałem jest folia Glopack, która nie tylko oszczędza Twoje pieniądze, ale także ogranicza negatywny wpływ Twojej firmy na środowisko.

Innowacyjność
produktów

40% folii z recyklingu w gotowym produkcie bez pogorszenia parametrów jakościowych.

Skuteczność potwierdzona
badaniami naukowymi

Ścisła współpraca z ośrodkami naukowymi – Politechnika Lubelska

Optymalizacja
kosztów firm

Zero odpadów poprodukcyjnych, całość surowca zostaje wykorzystana.

Proekologiczne
działania

Wyrażające troskę o dobro przyszłych pokoleń (jesteśmy członkiem Polskiego Paktu Plastikowego)

W 2021 r. przyznano nam główną nagrodę w konkursie „Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2020” za folię stretch, która jest jednym z naszych flagowych produktów.


Kapituła doceniła opatentowaną przez nas technologię, pozwalającą wyprodukować folię trzykrotnie cieńszą od obecnie używanej na rynku, a przy tym o wytrzymałości najmocniejszej foli dostępnej w sprzedaży. To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach – redukcja emisji opakowań foliowych aż o 2/3 obecnego wolumenu jest wielkim, innowacyjnym krokiem ku zrównoważonemu rozwojowi.

Nasza oferta

Folia Stretch Wzmocniona Maszynowa i Ręczna

Charakteryzuje się niską wagą a bardzo dużą wytrzymałością, dzięki zastosowanym wzmocnieniom w formie pasków z LDPE

Folia Stretch Wzmocniona Maszynowa i Ręczna z paskami zabezpieczającymi w różnych kolorach

Charakteryzuje się niską wagą a bardzo dużą wytrzymałością, dzięki zastosowanym wzmocnieniom w formie pasków

Folia stretch z perforacją Maszynowa i Ręczna

Służy do zabezpieczenia i przewożenia ładunków i towarów, które wymagają wentylacji podczas transportu, co pozwala uniknąć zniszczenia, zepsucia w czasie przewożenia.

Folia pre- strech bez tulei Ręczna i Maszynowa

Charakteryzuje się brakiem tulei, co eliminuje całkowicie problem ich zagospodarowania, w zamian oferujemy dyspensery wielokrotnego użytku zastępujące tuleje.

Folia pre- strech na tulei Ręczna i Maszynowa

Posiada trzykrotnie więcej metrów na kilogramie w porównaniu ze standardową folią stretch